Co trzeba wiedzieć o kremacji zwłok?
W naszym kraju kremacja zwłok do tej pory nie była aż tak popularna, chociaż zarówno prawo, jak i przepisy w kościele katolickim dopuszczały taką formę. Ostatnio jednak coraz częściej dochodzi do podobnych decyzji. Sprzyja temu też coraz szersza świadomość społeczeństwa, które dodatkowo bierze pod uwagę względy ekologiczne. Jak przeprowadza się kremację? Co należy wiedzieć o tej formie pochówku?
Jak przebiega kremacja zwłok?
Na początku wszystko odbywa się podobnie jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Zmarłego myje się i ubiera w całun. Zamiast jednak umieszczać go w typowej drewnianej, efektownej trumnie z ozdobami, kładzie się go do specjalnej trumny, która jest prosta, surowa i zrobiona jest z łatwopalnego materiału, takiego jak gruba tektura czy włóknina.
Proces kremacji przeprowadzają już prawie wszystkie zakłady pogrzebowe, takie jak ANIOŁ. Potrzebne są do tego specjalne urządzenia, m.in. piec kremacyjny i uprawnienia do wydawania dokumentu o przeprowadzonej kremacji. Sam proces spopielania trwa około dwóch godzin i przeprowadzany jest w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Po spaleniu zwłok wraz z trumną popioły umieszczane są w komorze, gdzie się studzą, a następnie rozdrabniane, przesypywane do worka i umieszczane w urnie. Po wszystkim jest ona wydawana rodzinie wraz ze stosownym dokumentem.
Pochowanie urny
Urnę z prochami, według polskiego prawa, należy pochować tak, jak tradycyjną trumnę w grobie ziemnym lub katakumbie. Nie można zostawić jej na wierzchu ani też rozsypać prochów w konkretnym miejscu, jak to czasem życzyliby sobie niektórzy związani emocjonalnie z jakimś punktem geograficznym na Ziemi.
Jakie dokumenty są potrzebne do kremacji?
Kremacja zwłok wymaga tych samych dokumentów, które potrzebne są przy pochówku tradycyjnym. Jednak rodzina zmarłego musi podpisać zgodę na taką formę pogrzebu. Sam pochówek kremacyjny często składa się z dwóch etapów: pożegnania przed spopieleniem i później z właściwego pochowania urny z prochami. Podczas obu części uroczystości powinna być obecna rodzina i przyjaciele.
Pogrzeb bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym przeżyciem. Dotyczy to szczególnie kremacji zwłok, ponieważ osoby o tradycyjnych poglądach podchodzą do tego z wewnętrznym sprzeciwem. Jednak trzeba zaznaczyć, że taka forma pogrzebu znana była ludzkości od najdawniejszych czasów. Ponadto kremacja zwłok jest pewnym rozwiązaniem w czasach, gdy coraz trudniej wygospodarować miejsca na coraz to większe cmentarze. Aspekt ekologiczny jest również istotny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana