Czy skremowane szczątki można trzymać w domu?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kremacja była stosunkowo nowym sposobem pochówku zmarłych. Obecnie zyskuje na popularności i coraz więcej osób życzy sobie, aby po śmierci być skremowanym. Zgodnie z obowiązującymi tradycjami trumna ze zmarłym musi spocząć na cmentarzu w grobowcu. Jak jednak wygląda kwestia w przypadku osób skremowanych, których szczątki umieszcza się w urnie? Sprawdź.
Na czym polega proces kremacji?
Kremacja z roku na rok jest coraz częściej wybieraną formą pochówku. Przede wszystkim angażowana jest znacznie mniejsza liczba osób, a w samym procesie kremacji, który odbywa się przed pogrzebem, bierze udział wyłącznie rodzina. Druga część ceremonii jest odprawiana w tradycyjny sposób.
Pracownicy takich firm, jak Dom pogrzebowy Hades, podkreślają, że w celu przeprowadzenia kremacji zwłok konieczne jest odpowiednie zaplecze techniczne. W pierwszym etapie ciało zmarłego w specjalnej trumnie wprowadzane jest do pieca, a następnie przy oddziaływaniu bardzo wysokiej temperatury sięgającej od 800 do 1200 stopni, ulega ono spopieleniu. Cały proces trwa od dwóch do trzech godzin, a gdy dobiegnie końca, szczątki zmarłej osoby są zbierane i umieszczane w wybranej przez rodzinę zmarłego urnie. Kremacja zwłok jest zgodna z wiarą Kościoła katolickiego i jest przez niego dopuszczana.
Przechowywanie urny z prochami zmarłego w świetle prawa
W przypadku pochówku zmarłej osoby w tradycyjny sposób prawo jasno określa, że trumna powinna być umieszczona na cmentarzu. W zależności od wiary zmarłego – komunalnym lub wyznaniowym. W przypadku kremacji zwłok – pod względem sanitarnym nie stwarzają one zagrożenia bakteriologicznego. Przepisy prawne mówią jednak, że także urnę zawierającą szczątki zmarłej osoby należy złożyć na cmentarzu. Nie jest więc możliwe:
- zakopanie urny na prywatnej działce,
- rozsypywanie prochów w wybranym miejscu.
Gdzie zatem może być złożona urna ze szczątkami zmarłej osoby? Zgodnie z normami prawnymi bliscy zmarłej osoby mają trzy możliwości:
- pochówek w kolumbarium, czyli ścianie pamięci na cmentarzu,
- umieszczenie urny na polu urnowym gdzie znajdują się niewielkie grobowce przeznaczone dla urn,
- pochówek w istniejącym już grobowcu.
Czy urna może być przechowywana w domu?
Zgodnie z prawem nie ma możliwości przechowywania urny ze szczątkami zmarłej osoby w domu. Zakazuje tego również Kościół, który podkreśla, że dom nie stanowi miejsca uświęconego, jakim jest cmentarz. Wszelkie próby zmian w tym zakresie mogą grozić konsekwencjami prawnymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana