Czy urnę można otworzyć?
Coraz więcej osób decyduje się na pośmiertne spopielenie swoich zwłok i zorganizowanie pochówku urnowego. Jest wiele powodów, dla których wybierają właśnie tę formę pochówku np. to, że jest to ekologiczniejsza opcja. Jak dokładnie przebiega kremacja? Co zrobić z urną po niej? Czego w Polsce nie można robić ze spopielonymi zwłokami?
Jak przebiega spopielenie zwłok?
Proces spopielania zwłok trwa zazwyczaj 2-3 godziny. Ciało zmarłego musi być umieszczone w specjalnej trumnie, która nie zawiera żadnych metalowych elementów. Przed umieszczeniem trumny w piecu, rodzina ma czas na ostatnie pożegnanie. Niektóre krematoria takie jak to w Zakładzie Pogrzebowym OPOKa z Andrychowa, oferują nawet możliwość uczestniczenia w tym procesie wybranego członka rodziny w roli naocznego świadka. Po kremacji zwłok, prochy umieszczane są w wybranej wcześniej przez rodzinę urnie, a następnie przechowywane przez zakład pogrzebowy do samej uroczystości.
Przepisy dotyczące spopielania zwłok
W Polsce powstaje coraz więcej krematoriów, jednak spopielenie zwłok to rzadka forma pochówku. W związku z tym dookoła niej krąży wiele mitów jak np. ten, że urnę można trzymać w domu. Ta nieprawdziwa informacja zapewne swoje źródło ma w zagranicznych filmach, na których możemy zobaczyć urny stojące na kominku w domu. W Polsce jest to nielegalne, a urnę należy pochować. Niedozwolone w naszym kraju jest także rozsypywanie prochów na zewnątrz. Urna po spopieleniu zwłok i umieszczeniu ich w jej środku, jest szczelnie zamykana. Nie ma więc możliwości jej otworzenia. Ma to zapobiec ewentualnemu zbezczeszczaniu zwłok.
Jak wygląda pochówek urny?
Pochówek urnowy może być przeprowadzony w obrządku katolickim lub świeckim. W przypadku tego pierwszego ceremonię prowadzi duchowny, natomiast świecki pochówek – Mistrz Ceremonii, który najczęściej jest pracownikiem zakładu pogrzebowego. Niezależnie od rodzaju ceremonii pogrzebowej, urnę można pochować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pochówek tradycyjny w ziemi, podczas którego urna spuszczana jest do grobu zamiast trumny. W drugim przypadku urna spoczywa w kolumbarium, czyli specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Najczęściej ma ono postać pionowej ściany z wgłębieniami na urny, które po pochówku zasłaniane są tablicą z danymi zmarłego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana