Jak dokonać zmiany miejsca pochówku bliskiej nam osoby?
W Polsce funkcjonuje bardzo silny kult zmarłych – chętnie odwiedzamy cmentarze, palimy znicze i składamy kwiaty nie tylko przy okazji świąt, ale też na co dzień. Na przeniesienie grobu zmarłego decydujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy różne sytuacje życiowe zmuszają nas do zmiany miejsca zamieszkania lub podejmiemy decyzję o tym, by rodzina spoczywała we wspólnym grobowcu. Jak to zrobić, jakich formalności należy dopełnić i z czym się to wiąże?
Z czym wiąże się zmiana miejsca pochówku?
Przeniesienie zwłok osoby bliskiej na inny cmentarz lub do rodzinnego grobowca jest kwestią bardzo delikatną, której towarzyszą ogromne emocje wśród najbliższych. Nie należy jednak zapominać o aspektach formalnych, bez których przeniesienie grobu nie będzie możliwe. Czynność ta wiąże się bowiem z ekshumacją zwłok zmarłego, a ta może zostać dokonana jedynie w ściśle określonych przypadkach i obarczona jest szeregiem wymogów.
W praktyce ekshumacja zwłok jest dopuszczalna tylko w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach rannych, ale inspektor sanitarny może zezwolić na ekshumację w innym czasie. Wydobycie zwłok może być przeprowadzone na umotywowaną prośbę bliskich zmarłego, a więc osób uprawnionych do pochowania zwłok. Niezbędne jest w tym przypadku zezwolenie właściwego dla danego okręgu inspektora sanitarnego.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na ekshumację należy dołączyć odpis aktu zgonu, zgodę zarządców cmentarzy oraz oświadczenie firmy przeprowadzającej ekshumację i przewóz zwłok lub szczątków.
Przeniesienie do wspólnego grobowca
W przypadku zmiany miejsca pochówku bliskiej osoby często decydujemy się na złożenie zwłok we wspólnym grobowcu razem z pozostałymi członkami rodziny. Należy w tym miejscu nadmienić, że potrzeba przeniesienia zwłok w inne miejsce, na przykład ze względu na zmianę miejsca zamieszkania rodziny zmarłego, to wciąż jeden z najczęstszych powodów ekshumacji. W praktyce jednak najczęściej za zmianą miejsca spoczywania zwłok przemawiają aspekt ekonomiczny i aspekt rodzinny.
Grobowce mogą być wykonane z najwyższej klasy kamieni naturalnych, które gwarantują łatwą pielęgnację i długą żywotność pomnika. Jeżeli na danym cmentarzu spoczywa wielu naszych bliskich, utrzymanie grobów może stanowić już całkiem spory koszt. Decydując się na przeniesienie szczątków warto więc rozważyć budowę grobowca, który może wykonać doświadczony zakład pogrzebowy. We Wrocławiu taką usługę wraz z ekshumacją realizuje Zakład Pogrzebowy Witwicka, zachowując wszystkie niezbędne środki ostrożności i dbając o bezpieczeństwo sanitarne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana