Jak powstają napisy na pomnikach nagrobnych?
Tradycyjny nagrobek na cmentarzu oznaczony jest imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej oraz datą jej urodzenia i śmierci. Możesz też umieścić wiele innych tekstów, takich jak słowa pożegnalne lub element obrazu. Wszystko zależy od wizji rodziny zmarłego oraz jego ostatniej woli. Jak powstają napisy na nagrobkach? Komu należy zlecić usługę wykonania pomnika?
Napisy na nagrobkach
Napisy na nagrobkach stanowią nie lada wyzwanie dla wielu osób. Zastanawiasz się, co umieścić obok danych osoby zmarłej? Inskrypcja nagrobna powinna być wyrazem solidarności ze zmarłym i pamięci o nim. Możesz zdecydować się np. na umieszczenie napisu wyrażającego światopogląd lub przekonania religijne swojego bliskiego.
Napis na nagrobku nie powinien być zbyt długi. Jeżeli nie wiesz, jakich słów użyć, zdaj się na pomoc specjalisty. Zakład Kamieniarski Kamsid ze Strzegomia wykonuje różnego rodzaju ozdoby nagrobka. Oferuje także litery polerowane, odkuwane lub rzeźbione. Cechuje je trwałość i estetyka wykonania.
Metody wykonywania napisów nagrobnych
Jeżeli wykonanie pomnika leży w Twojej gestii, musisz zastanowić się nad doborem odpowiedniego liternictwa. Istnieją bowiem różne metody wykonywania napisów na nagrobkach. Najpopularniejsze są litery metalowe. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej i mocuje do pomnika. Nieodpowiednie zamocowanie spowoduje, że spadną i w konsekwencji zginą. Litery kute wymagają dobrania czcionki. Nie może ona być zbyt cienka. Wykonuje je rzemieślnik w zakładzie kamieniarskim. Po wykuciu maluje je specjalnymi farbami lub złoceniami.
Litery piaskowe wykonywane są z zastosowaniem najnowszej technologii. Na tym etapie wybiera się odpowiednią czcionkę, a grafik rozmieszcza napis na określonej gabarytami powierzchni. Po akceptacji wycinana jest folia z całym motywem. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można tworzyć elementy z efektem trójwymiarowym, poprzez wycinanie liter o różnej głębokości.
Malowanie czy złocenie liter – co wybrać?
Napis wykonany zarówno metodą komputerową, jak i ręcznym kuciem można ozdobić. Najczęściej maluje się je specjalistyczną farbą na dowolny kolor. Jednak z upływem czasu, pod wpływem deszczu lub śniegu, kamień chłonie wodę i ciemnieje. Przez to niepomalowane litery stają się niewidoczne. Trwałość farby na tablicach pionowych nagrobka wynosi od 5 do 12 lat. Po upływie tego czasu należy ponownie pomalować napis. Złocenie liter wymaga dużej wprawy i doświadczenia. Proces ten polega na naniesieniu złota w płatkach na literę pokrytą wcześniej klejem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana