Jak wygląda świecka ceremonia pogrzebowa?
Mimo mocno ugruntowanych w naszym kraju tradycji chrześcijańskich, coraz więcej osób chce być pochowanych bez udziału księdza. Świecka ceremonia pogrzebowa pozbawiona jest kilku elementów, jakie znajdziemy na pogrzebach katolickich i posiada odrobinę odmienny charakter, skupiający się na dokonaniach zmarłego. Jak zatem krok po kroku wygląda świecka ceremonia pogrzebowa? Sprawdźmy!
Świecka ceremonia pogrzebowa – bez symboliki religijnej
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, świecka ceremonia pogrzebowa jest w zupełności pozbawiona wszelkich symboli związanych z jakąkolwiek religią. Na takim pogrzebie nie jest obecny ksiądz, a jego poprowadzeniem zajmuje się tzw. Mistrz Ceremonii lub przeszkolona osoba z dobrego zakładu pogrzebowego, jakim jest chociażby Zakład Pogrzebowy Gołębski.
W związku z tym, nie jest odprawiana Msza ani żadne modlitwy w miejscu pochówku zmarłego. Na tego typu pogrzebie nie uświadczymy też kropienia wodą święconą. Podobnie jak w przypadku ostatniego pożegnania chrześcijańskiego, ciało wystawiane jest w trumnie (lub stawiana jest urna z prochami) w specjalnej kaplicy pogrzebowej. Na czas ceremonii świeckiej usuwane są z tego miejsca wszelkie symbole chrześcijańskie, a zatem chociażby krzyż.
Charakter świeckiej ceremonii pogrzebowej
Chrześcijańskie pogrzeby są zazwyczaj bardzo smutne, pełne zadumy, modlitwy i zastanawiania się nad przemijaniem. Stąd też ważnym elementem takich pogrzebów są msze i wszelkie modlitwy. Na tego typu pogrzebie skupiamy się raczej na tradycjach związanych z kościołem, a nie samym zmarłym. Z kolei świecka ceremonia pogrzebowa skupia się przede wszystkim na dokonaniach zmarłej osoby. Czasami wyświetlane są o nim wspomnienia w formie multimedialnej, a mowa pogrzebowa (Mistrza lub rodziny) dotyczy właśnie charakteru zmarłego, sposobu jego życia i tego, co udało mu się dokonać. Trumny w Gorzowie, jak i urny, są stosowane zarówno na pogrzebach świeckich, jak i chrześcijańskich.
Co jeszcze charakterystycznego jest w pogrzebach świeckich?
Podczas świeckiego pogrzebu często puszczana jest muzyka (zazwyczaj stonowana i cicha), ale zdarza się tez, że puszczane są ulubione utwory zmarłego. Multimedialne materiały są jak najbardziej dozwolone, jednak w naszym kraju ta tradycja jeszcze bardzo raczkuje. W miejscu pochówku zmarłego nie jest ustawiany krzyż, a pionowy pal, pozbawiony jakichkolwiek poprzecznych elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana