Jakie są rodzaje zniczy i jak je wybrać?
Na cmentarzu nieoświetlonym przez znicze byłoby z pewnością smutno. Chcesz się pożegnać ze zmarłą, bliską osobą? Poznaj rodzaje zniczy. Witrażowe, artystyczne, plastikowe, a może szklane? W jakich formach najczęściej się je spotyka? Dowiedz się, jak wybrać wkłady do zniczy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy w naszym artykule, z którego zdobędziesz niezbędną wiedzę.
Jakie wyróżnia się rodzaje zniczy?
Spośród zniczy wyróżnia się rodzaje:
- plastikowe
- szklane
- gliniane
- solarne
- elektryczne
- witrażowe
Do najpopularniejszych zniczy należą szklane. Są one dostępne w sklepach i najchętniej kupowane. Ich zaletą jest waga. Są cięższe od plastikowych. Dzięki temu nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych nie przewrócą się czy nie spadną. Umożliwiają również wymianę wkładów. Różnią się od siebie kształtami, kolorami i rozmiarami. Mogą być w kształcie kapliczki, lampionu, serca czy kuli. Wzrastającą popularnością cieszą się znicze artystyczne. Szklane mogą być w formie aniołów, kwiatów czy krzyży.
Innym rodzajem są znicze plastikowe. Występują w różnorakiej formie, od kapliczki po serca. Są lekkie i zdecydowanie lżejsze od szklanych. Niestety przez to często się przewracają. Dlatego dobrze jest pomyśleć o podkładce. Może być ceramiczna, plastikowa lub szklana. Z kolei wzrasta popularność zniczy glinianych. Niestety nie mają pokrywy, w związku z czym szybko gasną. Wyróżniają się różnymi rozmiarami. Mogą zawierać 1-3 knoty. Ważne, aby knot był gruby. Chroni to przed szybkim zgaśnięciem płomienia.
Z kolei znicze solarne ładują się dzięki promieniom słonecznym w dzień, a potem świecą w nocy. Mogą działać nawet kilka lat. Można do nich dokupić solarne kapturki. Ciekawą alternatywą są nowoczesne znicze diodowe. Nierzadko zmieniają kolory i przypominają zwykłe modele. Do ekskluzywnych zniczy zaliczają się witrażowe. Wyróżniają się ciekawą kolorystyką i wzorami. Popularne są serca, kwiaty, imitacje tęczy czy z mieniącymi się szkiełkami. Mogą być czarne, srebrne, złote, kolorowe lub różnobarwne. Przybierają formy kuli lub karafek.
Jak wybrać wkład do znicza?
Przed zakupem wkładów do zniczy warto zapoznać się z informacjami o producencie. Dobrze jest także zapytać sprzedawcy zniczy, jak długo będzie się palić wkład. Istotne jest, aby się nie dymił. Knot nie może się zginać. Inaczej przez przechylenie może się zatopić w parafinie i zgasnąć. Dobrze, aby wypalał się do końca. Wkłady można kupić wygodnie przez Internet. Najbardziej się opłaca zakupienie kilku, gdyż wpływa to korzystnie na cenę. Przed wyborem warto się zapoznać z rodzajami wkładów. Mogą być:
- parafinowe – kosztują około 0,80 groszy. Niestety palą się krótko. Za dłużej palące się (3 dni) zapłacisz 3 złote. Najlepszym wyborem jest wkład z żółtą parafiną. Wówczas koszt palenia się przez 4 dni to około 5 złotych
- olejowe – szczególnie polecane są utwardzane. Wypalane są w przeciągu 7 dni
- elektryczne
Oprócz tego mogą być ekologiczne, długopalne oraz naftowe.
Ile kosztują znicze na cmentarz?
Znicze na cmentarz różnią się cenami. Przykładowo za prosty szklany znicz zapłacisz około 1,50-2 złote. Wszystko zależy od rozmiaru. W przypadku artystycznych zniczy koszt to około 45 złotych. Artystyczne plastikowe znicze to suma rzędu 20-25 złotych. Gliniane modele kosztują natomiast około 5 złotych za sztukę. Alternatywą mogą być ceramiczne z pokrywką. Zapłacisz za nie około 20-25 złotych. Z kolei znicze solarne to koszt około 10 złotych. Najdroższy jest znicz witrażowy. Może kosztować od 60 do 150 złotych za sztukę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana