Kiedy może zostać przeprowadzona ekshumacja zwłok?
Trumna z ciałem zmarłego po pogrzebie najczęściej zostaje umieszczona w przeznaczonym do tego grobie bądź grobowcu. Niekiedy jednak rodzina nieboszczyka decyduje się na przeniesienie jego zwłok do innej mogiły lub na inny cmentarz. Czasem zachodzi też konieczność porównania DNA żyjącej osoby z DNA zmarłego celem potwierdzenia bądź wykluczenia pokrewieństwa. W tych okolicznościach przeprowadza się ekshumację zwłok. Dowiedz się więcej na ten temat!
Ekshumacja zwłok – co to takiego?
Pod pojęciem ekshumacji zwłok najczęściej rozumie się proces wydobycia doczesnych szczątków człowieka z miejsca, w którym zostały one pierwotnie złożone. Wszystkie związane z tym przedsięwzięciem procedury zostały uregulowane w określonych przepisach zawartych w Ustawie z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. Z 2000 ., Nr 23, poz. 295), jak również w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 roku w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. z 2001 r., Nr 153, poz. 1778). Zgodnie z zawartymi w tych dokumentach regulacjami ekshumacja zwłok może być przeprowadzana od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach rannych (wyjątkowo za zgodą Inspektora Sanitarnego może to być inny termin). Ciało, które nie uległo jeszcze mineralizacji, wydobywane jest wraz z trumną, po czym przenosi się je do innego miejsca pochówku. Natomiast zmineralizowane zwłoki przed umieszczeniem w nowym grobie lokuje się w specjalnie przystosowanej do tego trumnie ekshumacyjnej.
Od czego zależy możliwość przeprowadzenia ekshumacji zwłok?
Zgodę na przeprowadzenie ekshumacji zwłok wydaje Powiatowy lub Graniczny Inspektor Sanitarny właściwy dla miejsca planowanych czynności ekshumacyjnych. O tej procedurze należy również powiadomić zarząd cmentarza. Ekshumacji najczęściej dokonuje się na uzasadnioną prośbę osób z najbliższej rodziny zmarłego (małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwa, powinowatych lub innych uprawnionych do tego osób). Ponadto istnieje możliwość przeprowadzenia czynności ekshumacyjnych w oparciu o decyzję państwowego inspektora sanitarnego (w sytuacji, gdy teren cmentarza zostanie przeznaczony do innego celu), a także na podstawie zarządzenia prokuratury lub sądu. O ekshumację zwłok przeprowadzoną przez pracowników profesjonalnej firmy, takiej jak Zakład Pogrzebowy ARKA, niekiedy wnioskuje też Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Warto pamiętać o tym, że osoby zmarłe na choroby zakaźne mogą być ekshumowane dopiero po upływie dwóch lat od pochówku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana