Kto może być mistrzem ceremonii świeckiej?
Polacy przyzwyczaili się do religijnych ceremonii pogrzebowych, w których uczestniczy duchowny. Obecnie, wraz ze wzrostem odsetku ateistów, coraz modniejsze stają się pogrzeby świeckie. Prowadzi je doświadczony mistrz ceremonii świeckiej. Co zrobić, by nim zostać? Czym charakteryzuje się dobry mistrz świeckiej ceremonii pogrzebowej?
Jak można zostać mistrzem ceremonii świeckiej?
Współcześnie na terenie Polski jest około kilkanastu osób, pracujących w zawodzie mistrza ceremonii świeckiej. Aby nim zostać, należy ukończyć roczny kurs przygotowujący oraz przynależeć do Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.
Pracownicy Zakładu Pogrzebowego Stanisław Tatar z Pszczyny chętnie pomagają zorganizować pogrzeby świeckie z udziałem mistrza ceremonii. Ów dom pogrzebowy dysponuje własnym prosektorium, kwiaciarnią czy kaplicą.
Cechy predysponujące na mistrza ceremonii świeckiej
Mistrz ceremonii świeckiej musi wykazywać się wyjątkową elokwencją, umiejętnością publicznego przemawiania, improwizacji – praca w owym zawodzie bywa nieprzewidywalna, ponieważ każdy pogrzeb wygląda inaczej i reakcje żałobników są nieprzewidywalne.
To jednak nie wszystko. Profesja wymaga dużej mobilności – mistrz ceremonii pogrzebowej często podróżuje, ponieważ takich pogrzebów nie ma jeszcze dużo. Zazwyczaj odległości są określone, ograniczone jedynie do sąsiednich województw – przykładowo mistrz ceremonii świeckiej z Podlasia nie jedzie na Dolny Śląsk, a raczej na Mazowsze, Lubelszczyznę, Warmię i Mazury.
Ta osoba musi także wykazywać się opanowaniem, umiejętnością zachowania powagi, obyciem, ogładą. Wskazany jest wysoki poziom kultury osobistej oraz znajomość i przestrzeganie obyczajów savoir-vivre’u.
Doświadczony mistrz ceremonii pogrzebowej umie improwizować i zachowywać spokój w nieprzewidywanych sytuacjach. Jeśli zdarzy się jakiś faux pas (np. chwilowa awaria nagłośnienia), nie dopuszcza, by ktoś zauważył problem.
Jak – w skrócie – wygląda świecka ceremonia pogrzebowa?
Każda uroczystość o charakterze świeckim składa się z kilku stałych elementów: pożegnania zmarłego w domu przedpogrzebowym, konduktu żałobnego, ceremonii na grobem. Mistrz ceremonii pogrzebowej przewodniczy wydarzeniu, czuwa nad jego przebiegiem, wygłasza wzruszające przemówienie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana