Najważniejsze formalności pogrzebowe
Śmierć bliskiej osoby jest zawsze bolesnym doświadczeniem. Niestety w tym trudnym czasie na bliskich i krewnych zmarłego bardzo często spada obowiązek zorganizowania pogrzebu. Ostatnie pożegnanie nierozłącznie wiąże się z dopełnieniem kilku podstawowych formalności. Sprawdźmy, o czym musisz pamiętać przed organizacją pogrzebu.
Karta i akt zgonu
Po śmierci bliskiej osoby, niezależnie od przyczyny zgonu, w pierwszej kolejności konieczne jest uzyskanie karty zgonu. Jeżeli śmierć nastąpiła w szpitalu, kartę wystawi lekarz. Natomiast, jeśli zgon miał miejsce w domu lub w innym miejscu, albo spowodowany był wypadkiem, wtedy kartę zgonu wystawiają odpowiednie służby.
Kolejnym krokiem przed organizacją ceremonii pogrzebowej jest uzyskanie aktu zgonu. W tym celu śmierć bliskiej osoby najpierw musimy zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu 3 dni, z kolei w przypadku śmierci, której przyczyną była choroba zakaźna - 24 godzin. Przy chęci odebrania aktu zgonu powinniśmy również okazać dowód osobisty zmarłego.
Formalności w zakładzie pogrzebowym
Po skontaktowaniu się z wybranym uprzednio domem pogrzebowym, jesteśmy zobowiązani dostarczyć do jego pracowników akt i kartę zgonu oraz dowód osobisty zmarłego. W następnej kolejności stoją przed nami kwestie dotyczące organizacji pogrzebu, m.in. wybór formy pochówki, zakup trumny lub urny, wybór oprawy muzycznej oraz zakup pomnika.
Wypełnienie tak wielu formalności może stać się przeciążające. W związku z tym, dom pogrzebowy Onyks zajmuje się kompleksową organizacją pogrzebów, co oznacza, że jego pracownicy służą pomocą na każdym etapie. Co więcej, rodzina może również powierzyć zakładowi kompletną organizację ostatniego pożegnania.
Zasiłek pogrzebowy
Nie można zapominać o zasiłku pogrzebowym, który wypłacany jest z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i przysługuje w kwocie 4 tysięcy złotych każdej osobie, która pokryła koszty pochówku. Aby uzyskać taki zasiłek konieczne jest złożenie wniosku do urzędu i dołączenie do niego karty zgonu, dowodu osobistego zmarłego, zaświadczenia z zakładu pracy o zatrudnieniu lub ostatniego dowodu renty albo emerytury oraz oryginałów rachunków potwierdzających koszty poniesione na pochówek.
Formalności te można także powierzyć pracownikom zakładu pogrzebowego, którzy w imieniu konkretnej osoby mogą złożyć te wszystkie dokumenty. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy o zasiłek pogrzebowy stara się krewny zmarłego, wtedy obowiązkowe będzie złożenie dokumentów potwierdzających pokrewieństwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana