Podwójne nagrobki. Rozterki przy wyborze, o których nie mówi się często
W przypadku wyboru odpowiedniego nagrobka dla męża, żony lub dzieci możemy mieć ogromne problemy z podjęciem decyzji. Jest to związanie nie tylko z dużym obciążeniem emocjonalnym, ale również ilością czynników, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem odpowiedniego pomnika. Jakie są zatem argumenty przemawiające za nagrobkami podwójnymi, a jakie przeciw?
Podwójne nagrobki – argumenty za i przeciw
Nagrobek podwójny to przede wszystkim możliwość stworzenia grobu rodzinnego. Ma to wymiar pragmatyczny, ponieważ znacznie łatwiej naszym bliskim będzie odwiedzać jeden większy grób niż kilka mniejszych rozsianych po różnych sektorach cmentarza.
Za nagrobkiem podwójnym przemawia również pewność miejsca spoczynku. Po wydzierżawieniu większego miejsca od administracji cmentarza i zakupie odpowiedniego pomnika zdejmujemy wiele obowiązków z barków osób, którym przyjdzie nas pochować. Sami też wiemy, że zostaniemy złożeni u boku najbliższych i nie zabraknie dla nas miejsca po śmierci. Nie dziwi też, że wiele osób cieszy się, że może wybrać wygląd nagrobka, pod którym ostatecznie spocznie.
Choć nagrobki podwójne to perspektywie czasu znacznie bardziej opłacalna inwestycja, to wymaga ona zaangażowania jednorazowo większych środków. Wiele zależy od konkretnych parametrów danego pomnika, czyli rodzaju materiału, z którego zostanie wykonany, płyty napisowej, graweru, zdobień i galanterii. Oczywiście im więcej surowców i czasu zajmuje przygotowanie takiego nagrobka, tym droższy on będzie.
Budową nagrobków na zamówienie zajmują się rzemieślnicy z zakładów kamieniarskich, takich jak AGRAN Kamieniarstwo z Piekar Śląskich.
Nagrobki podwójne – rodzaje materiałów
Do materiałów, które są najczęściej wykorzystywane w zakładach kamieniarskich – należą: kamienie naturalne, lastryko oraz konglomerat kwarcowy. Od dłuższego czasu największą popularnością cieszą kamienie naturalne, a dokładniej granit. Jest to związane z jego ogromną różnorodnością. Do najdroższych należą surowce sprowadzane ze Szwecji oraz Afryki o intensywnym czarnym kolorze. Znacznie od nich tańszy jest nasz granit krajowy, który charakteryzuje się świetnymi parametrami wytrzymałościowymi.
Pozostałe kamienie naturalne, takie jak piaskowiec czy marmur, są znacznie rzadziej wykorzystywane ze względu na swoje wymogi dotyczące pielęgnacji. Nie odpowiednio konserwowane nagrobki z tych materiałów łatwo ulegają uszkodzeniom i wymagają prac renowacyjnych, które dodatkowo generują koszty. Poza tym ważnym czynnikiem jest również cena, która jest znacznie wyższa niż w przypadku granitu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana